9. 6. 2018

Kůrovec sežral les a Kakadík končí

V roce 2015 bylo uvedeno představení Brouček Kakadík, pojednávající o návštěvě brouka v rezervaci. Ve stejný rok zachvátila pohádkový les skutečná kůrovcová horečka. „Mělo to být jenom jako, ale ten brouk to vzal vážně, rozmnožil se a ještě si myslí, že se na něj budou chodit dívat lidi, tak jsme ho stáhli z programu,“ zdůvodnil principál rezervace pan Ptáček svoje rozhodnutí dále neuvádět Broučka Kakadíka.
 
Brouk hned v roce 2015 sežral les nahoře u hradu, o rok později se pustil do lesa u vrátnice. Jestli útěchou bylo, že Kakadík ušetřil tři krásné smrky, které tu ještě loni poskytovaly stín, tak letos se nebudeme těšit ani z nich. Kůrovec je vzal šmahem a smrky musely být zjara odvezeny na skládku. Stín zmizel a vznikla pustina. Zatím posledním obědem roztomilého broučka bylo 35 smrků pod peklem, které tam už také nejsou.
 
Pan Ptáček uzavírá: „člověk se musí přizpůsobit všemu a tak uvažujeme o prérijních pohádkách O kouzelném kaktusu nebo Fata morgana. Trochu nám to komplikuje fakt, že v lese je spousta borovic, modřínů a listnáčů, které broukovi nechutnají. Zasadíme nové smrky a až dorostou, vrátíme Kakadíka na repertoár, protože představení bylo u pohádkových bytostí jedno z nejoblíbenějších. Zatím to bez něj musíme vydržet. Alespoň se máme na co těšit."