28. 6. 2018

Čert Uhlík: černá perla rezervace

Pravý šumavský čert nosí na hlavě houbičky, protože Šumava bývá vlhká a nevlídná. Takový ale není čert Uhlík, který je vedle principála pana Ptáčka a Karkulky Červené, přední osobnost Pohádkové rezervace a především jeden z pilířů současného českého divadla a humoru. Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě funguje již osmým rokem a za tu dobu Uhlík posbíral již celou řadu ocenění. Nejvíce z řad nejen dětských diváků, kteří ho pro jeho jedinečnost milují. Nikdy nepřestane být sám sebou, nikdy nepřestane dělat srandu a nikdy nepřestane bojovat za pravdu, pivo a lásku. Seznamte se s čertem Uhlíkem ještě před tím, než zavítáte na některé představení Pohádkové rezervace.   
 
Hned na úvod bychom všem doporučili nevytáčet Uhlíka otázkou, kdo je doopravdy. „Mně nejde do hlavy, proč se mě lidi furt ptaj, kdo mě hraje, jak se jako jmenuju normálně? Možná si vy lidi na někoho často hrajete, ale já jsem Uhlík ráno i večer,“ uvedl čert, který se objevuje ve všech deseti hrách Pohádkové rezervace. Co v nich hraje, když nikdy nehraje, vysvětluje následovně: „Pan Ptáček do rezervace pořád vodí turisty a po mně chce, abych s nimi řešil různé problémy, že to ty diváky baví a on nám pak má za co koupit jídlo, protože za to ty lidi platěj. Jsem sice línej jako lelek, ale jestli nechci umřít hlady, musím přes léto dodržovat pevnej program. Tak třeba každý úterý chodím do Kájova pro uhlí, ale nikdy tam nedojdu, protože mě jak na potvoru vždycky potká Karkulka s návštěvníky a chtěj, abych jim pomohl najít Bajaju, že maj problémy s drakem nebo co. Nejhorší byl ten americkej detektiv Kolumbus z toho seriálu, co k nám chodil ve středu a vždycky mě obvinil z vraždy kůrovce, ještě že letos zůstane v USA. Rád mám pátky, to se žením s Popelsírou. Manželka mi spočítala, že jsem asi pěkně známej, protože jsme se ženili už skoro stokrát a na svatbách nám bylo celkem osm miliónů lidí (pozn.: zřejmě osm tisíc) a tolik prej nepřišlo ani na Válející se kameny, když byly v Prágu na Struhadle (pozn.: zřejmě koncert Rolling Stones na Strahově). Na otázku, co má čert Uhlík nejraději, odpovídá, že pivo, děti a večer manželku. To první má ale od pana Ptáčka zakázaný.
 
Pokud chcete čerta Uhlíka poznat osobně, můžete navštívit některé z představení Pohádkové rezervace, příležitost s čertem poklábosit máte ovšem i mimo představení: „Často chodím přes oběd i večer na zlatou limonádu s pěnou tam dolů do restaurace, co je hned u parkoviště do Pohádkové rezervace. Tam si od vás mohu převzít dary a poskytnout automatický gramy (pozn.: zřejmě autogramy). A kdybyste mě chtěli vidět v akci, tak přijďte třeba na Rudé péro a totem smrti, tam vždycky při závěrečné přestřelce sestřelím banditu takovým způsobem, že z toho diváci šílej.“